Historie fotbalu v Nesovicích

    Počátky fotbalu v Nesovicích spadají do dob hospodářské krize 30. let minulého století. Za vznikem kopané v Nesovicích stojí Albert Holík, akjunkt na statku místního statkáře pana Cigánka. Tento Slovák soustředil kolem sebe partu mladých lidí a stal se jakýmsi sponzorem. Pan statkář také uvolnil pozemek pro fotbalové hřiště u "Štontu" u lesíka Borky. V roce 1931 byl klub SK Nesovice přihlášen do soutěže a od roku 1932 hrál kopanou, povětšinou s kluby z okolních vesnic. Stálým a obávaným soupeřem byli fotbalisté z Nových Hvězdlic.

    Sponzor také zakoupil sadu bílých dresů se zelenými pruhy a bílé trenýrky. Od té doby se staly klubovými barvami Nesovic zelená a bílá. O činnosti klubu se nezachovaly žádné písemné zprávy a nejsou také známí členové výboru. Jediná Písemná zpráva je z roku 1933 v zpisové knize místní sokolské jednoty. Zachovaly se také dvě černobílé fotografie. Zelená barva dresů je potvrzena svědecky. Když se totiž oběsil hráč Facek, byl uložen do rakve v zelenobílém dresu.

    Je znám také odznak s dělenými částmi zelenou a bílou, podle kterého byla vydána v roce 1976 sada klubových odznaků.

    Příchodem Protektorátu činnost končí.

    Další etapa se otevírá dne 12. září 1943. Iniciativou Václava Škaroupky, Františka Kotolana, Oldřicha Indry a Josefa Šmehlíka je obnovena činnosti SK Nesovice. Po roce 1948 nastává zánik SK Nesovice v rámci sjednocené tělovýchovy. Fotbalisté se stávají součástí TJ Sokol a tento stav trvá do dneška. u školy se spojují orelské a sokolské cvičiště a vzniká fotbalové hřiště. Dnes je v tomto místě areál chovatelů. Součástím hřiště bly dřevěné kabiny. Hřiště bylo oploceno dřevěným tyčkovým plotem a bylo tak malé, že se dalo překopnout na délku!

    Když bylo v roce 1955 vybudováno nové hřiště, které je na stajném místě dodnes, byly dřevěné kabiny ručně přeneseny fotbalisty ze starého hřiště na nové. O vznik nového hřiště se postaral cestmistr František Pouč.

    Nejslavnější období nastalo od roku 1945 do roku 1949. Objevilo se několik talentovaných hráčů jako Bohyn Hanák, Mirek Hanák, Nedělní, Brablec. Vše obšem skončilo počátkem 50. let. Mužstvo se rozpadlo a až do roku 1956 živořilo. Nová etapa začala v roce 1956. Objevila se nová generace nadšenců. V roce 1962 se takto omlazené mužstvo probojovalo do okresního přeboru. A tak se objevili hráči jako Mirek Venhuda, Robert Rizman, Karel Mlčoušek, František Pavliska, Josef Budík, Radek Kudlička, Josef Hladký. Tato etapa byla provázena litými boji s Rudou Hvězdou Bučovice. A přišla další generace Fajtl, Kylián, Karel Rizman, Janíček a další. V Nesovicích se vždy dbalo o výchovu dorostenců. Bohužel se starost o naděje nepromítla do kvalit prvního mužstva. Jakmile se nějaký dorostenec trochu ukázal, odešel jinam. A tak ačkoli dorostenci hráli vždy vyšší třídu, první mužstvo sestoupilo v roce 1972 do tředí třídy.

    Celých deset let pak trvalo, nežli se podařilo znovu vykopat okresní přebor. Stalo se tak až 12. června 1983 kdy postupujeme do okresního přeboru vítězstvím ve Chvalkovicích 3:1.

    Od té doby hrají Nesovice okresní přebor s malými výkyvy. To v roce 1994 postupujeme do 1.B třídy a dva roky soutěž hrajeme a v roce 1998 sestupujeme do III. třídy při neuvěřitelné smůle se 35 body!

    A tak bojujeme dále o okresní přebor. Stals se nevídaná věc. Trenér Antonín Maruška dokázal dát dohromady kolektiv nadšenců, kteří v roce 2000 vrátili Nesovice do okresního přeboru. Mužstvo pod jeho vedením vyhrálo celou soutěž bez jediné pořážky se 68 body a skore 96:27!

    Okresní přebor hrají Nesovice dodnes.

    Počátkem sedmdesátých let byly na hřišti postaveny nové kabiny. V době největší krize se podařilo zatravnit hřiště.

    Stalo se tak v roce 1999 zcela nevídaným způsobem. Za neuvěřitelně malé peníza a za omací nadšenců se podařilo dílo za milion korun! Dne 27. června 1999 přestřihl starosta obce slavnostní pásku. Asistovala u toho i televize. Na nový trávník s umělým zavlažováním vyběhlo s domácími i ligové družstvo FC BOBY BRNO se všemi hvězdami. Přítomen byl i předseda fotbalového svazu pan Gottwald.

    V současné době má oddíl dvě družstva mužů. Své družstvo mají také dorostenci.

    Nesovice mají bohatou fotbalovou tradici. Bylo by na místě vyjmenovat všechny hráče a obětavé funkcionáře. To by ale byl seznam na několik stran a vůči někomu by byl nespravedlivý. Snad se můžeme zmínit o hráči Jirkovi Vaďurovi, který se stal ligovým hráčem a který zemřel v prosinci 2007.

 

Historie projektu

V této části můžete popsat historii Vašeho projektu a co Vás vedlo k nápadu jej realizovat. Je vhodné se také zmínit o důležitých milnících a poděkovat lidem, kteří se na projektu účastnili.

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena. Úprava webu 17.4.2011